Vođenje biznisa sa sobom donosi određene troškove. Jedan deo troškova se odnosi na administrativne troškove prilikom registracije biznisa, a drugi čine ostali troškovi potrebni za dalji njegov razvoj. Tu spada nabavka nove mašine, izgradnja poslovnog objekta ili registracija patenta.
Da biste pokrili ove troškove, potrebna su vam sredstva. Često tekuća sredstva iz poslovanja, ono što zaradite svakog meseca nije dovoljno da pokrijete sve troškove, a pogotovo one koji se tiču investiranja, u opremu ili rast. Mi ćemo vam pomoći da saznate koje vam sve opcije stoje na raspolaganju za finansiranje vašeg biznisa.
Naučićeš:
- Na koji način možeš da finansiraš svoj biznis;
- Gde da pronađeš aktuelne informacije o programima podrške;
- Koji su sve dostupni programi podrške za vas kao preduzetnika;
- Koja je razlika između finansijskih i nefinansijskih programa podrške;
- Šta su alternativni izvori finansiranja vašeg biznisa.
Šta su dostupni programi podrške?
Vođenje biznisa sa sobom donosi određene troškove.
Često su troškovi osnivanja biznisa toliko veliki da je za početnike nemoguće da se nose sa njima, pa je tako 75% biznis ideja zauvek ostalo samo ideja.
Zato je važno da znate da postoje određeni programi podrške i da se oni mogu podeliti u dve grupe: finansijski i nefinansijski.
Na sajtu Preduzetništvo možete naći različite kategorije programa zavisno od faze u kojoj se nalazi poslovanje koje vodite. Programi finansijske podrške su namenjeni onima koji planiraju da započnu sopstveno poslovanje ili su privrednici u početnoj fazi razvoja. Nefinansijski programi podrške, s druge strane, pružaju neke druge oblike pomoći, kao što su mentorstvo, obuka, savetovanje ili pristup poslovnim mrežama i resursima.
Kako iskoristiti dostupne programe podrške u poslovne svrhe?
Postoji nekoliko dostupnih programa podrške koje možete iskoristiti u poslovne svrhe:
- Start up program – sprovodi Ministarstvo privrede zajedno sa Fondom za razvoj Republike Srbije, a namenjen je preduzetnicima, mikro i malim privrednim društvima registrovanim u APR-u najranije dve godine u odnosu na godinu podnošenja zahteva.
Olakšica predstavlja kombinaciju bespovratnih sredstava (do 30% vrednosti ulaganja, odnosno do 40% vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti) i povoljnog kredita Fonda za razvoj (do 70% vrednosti ulaganja, odnosno do 60% vrednosti ulaganja za privredne subjekte koji pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti). - Mix obuka, bankarskih kredita, bespovratnih sredstava i garancije za početnike koji sprovode Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima u saradnji sa Fondom za razvoj Republike Srbije i uz stručnu podršku Nemačke razvojne banke (KFW).
Pored ova dva, postoje i oni programi koji su u fazi pripreme:
- Program za akceleraciju koji će se odnositi na novoosnovana privredna društva ili preduzetnike koji razvijaju inovativni proizvod ili uslugu i koji imaju potencijal brzog i velikog rasta; kao i organizacije podrške startapima.
- Program ranog razvoja čije mere će obuhvatati bespovratna sredstva u maksimalnom iznosu od 70% od odobrenog budžeta projekta, a maksimalno do 120.000 evra, dok najmanje 30% mora da obezbedi korisnik sredstava iz drugih izvora, nezavisnih od Fonda.
- Subvencija za samozapošljavanje NSZ-a namenjena je nezaposlenima koji se vode na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i imaju završenu obuku za razvoj preduzetništva.
Subvencija se dodeljuje u jednokratnom iznosu od 300.000 dinara, odnosno 330.000 dinara za nezaposlene osobe sa invaliditetom, radi osnivanja radnje, zadruge ili drugog oblika preduzetništva, kao i osnivanja privrednog društva, ukoliko osnivač zasniva u njemu radni odnos. - StarTech program koji sprovodi NALED uz podršku kompanije Filip Moris. Reč je o programu grantova koji je namenjen svima koji imaju inovativne biznis ideje ili žele da transformišu svoje poslovanje uvođenjem novih tehnologija.
Šta ćete naučiti na ovom kursu?
U kursu o dostupnim programima podrške saznaćete koje to programe finansijske, a koje nefinansijske podrške možete da ih iskoristite za unapređenje poslovanja.
U zavisnosti od trenutne situacije, ustanovićete da li ovi programi odgovaraju vašem poslovanju i ukoliko uvidite da su podobni – saznaćete uslove koje morate ispuniti za svaki od njih.
Kurs o dostupnim programima podrške može da pomogne tako što ideje neće ostati samo ideje, već ćete dobiti podršku, a to će uz trud i rad, lako prerasti u izgrađen stabilan biznis.